4. konferenca Slovenskega združenja za energetsko ekonomiko SAEE
Kaj: 4. konferenca Slovenskega združenja za energetsko ekonomiko SAEE
Kje: Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
Kdaj: 22. november 2024
4. konferenca SAEE, ki je potekala 22. novembra je organiziralo Slovensko združenje za energetsko ekonomiko (SAEE) v sodelovanje s Centrom poslovne odličnosti EF (CPOEF) in Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani, kjer je dogodek tudi potekal.
Konferenca je združila predstavnike najpomembnejših slovenskih energetskih podjetij, energetskega regulatorja, raziskovalne institucij in interesna združenja. Dogodek se je začel z uvodnimi nagovori prof. dr. Tomaža Turka, dekana Univerza v Ljubljani Ekonomska fakulteta, mag. Aleksandra Mervarja, predsednika EZS in direktorja družbe ELES d.o.o., prof. dr. Nevenke Hrovatin, podpredsednice SAEE in predsednice programskega odbora, ter Uroša Vajgla, državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Prvi plenarni del z naslovom Izzivi slovenske energetike je moderirala prof. dr. Nevenka Hrovatin. Prvi je spregovoril Mag. Stane Merše IJS, Center za energetsko učinkovitost (CEU), ki je predstavil posodobitve NEPN, vključno z ambicijami za zmanjšanje emisij in povečanjem deleža obnovljivih virov, ter potrebo po investicijah v sončno, vetrno, hidro in vodikovo energijo. Marjan Eberlinc, univ. dipl. inž., Plinovodi je govoril o integraciji obnovljivih plinov in vodika v omrežja, medtem ko je mag. Aleksander Mervar, ELES d.o.o. opozoril na infrastrukturne izzive in izpostavil realistične omejitve v povezavi z vodikom. Spregovoril je tudi o možnosti podaljšanja življenjske dobe JEK in poudaril pomembnost zanesljivosti oskrbe. Mag. Duška Godina, Agencija za energijo RS je med drugim navedla primer sosednje Avstrije, ki načrtuje dvig cen električne energije, pri čemer bodo ukinili dosedanje ukrepe in z zbranim denarjem vlagali v projekte za odpravo energetske revščine.
Drugi plenarni del z naslovom Priložnosti in prilagajanje na zeleni prehod je moderiral prof. dr. Matej Švigelj, z razpravami dr. Dejana Paravana, GEN energija d.o.o. o pogodbah o zakupu električne energije (PPA) za jedrsko energijo in napredku pri projektu HE Mokrice, ter dr. Tomaža Štoklja, HSE d.o.o., ki je izpostavil investicije HSE v sončno, vetrno in hidro energijo. Sašo Berger, univ. dipl. ekon Petrol d.d. je poudaril vlogo domačih virov energije, medtem ko je Ljubo Germič, univ. dipl. inž., Sekcija za daljinsko ogrevanje EZS opozoril na premalo poudarka na toploti in daljinskem ogrevanju ter povezovanju sektorjev.
V popoldanskem delu so potekale predstavitve raziskovalnih prispevkov s področja energetske ekonomike, pri čemer so bili iz našega Laboratorija za energetske strategije predstavljeni kar trije prispevki.
V sekciji za Energetsko prenovo stavb je bil predstavljen prispevek Energetske prenove stanovanjskih stavb in izvajanje pogodb za zagotavljanje energetske učinkovitosti – trenutno stanje in načrti v Sloveniji pripravljen v sklopu projekta EBENTO.
V sekciji Elektromobilnost, digitalizacija in umetna inteligenca je bil predstavljen prispevek Analiza napovedovanja porabe in izkoriščanje prožnosti flote električnih vozil v projektu OPENTUNITY.
V sekciji Analiza in razvoj energetskih trgov in sistemov prispevek Zasnova sistema semaforja za učinkovito delovanje lokalnega trga prožnosti v projektu STREAM.
Več o izbranih raziskovalnih prispevkih si lahko preberete v Zborniku prispevkov 4. konference SAEE s področja energetske ekonomike.
Na konferenci so sodelovali številni priznani strokovnjaki in ugledni govorniki, ki so obravnavali ključne izzive in aktualna vprašanja slovenske energetike. V tem prispevku smo izpostavili le nekaj ključnih poudarkov, medtem ko je dogodek ponudil poglobljen vpogled v prihodnje usmeritve slovenskega energetskega razvoja ter poudaril pomembnost sodelovanja pri doseganju trajnostnih energetskih ciljev.