Novice

Okrogla miza o energetski prihodnosti Slovenije

22. novembra 2024

Kaj: Okrogla miza o energetski prihodnosti Slovenije

Kje: Fakulteta za elektrotehniko

Kdaj: 21. november 2024

Na Fakulteti za elektrotehniko se je 21. novembra 2024 odvila okrogla miza na temo energetske prihodnosti Slovenije, ki je zbrala ugledne strokovnjake iz različnih področij energetike. Dogodek je bil organiziran v okviru dogodka EESTEC OLYMPICS pod okriljem društva EESTEC in je naslavljal ključno vprašanje: Ali naj Slovenija gradi novo jedrsko elektrarno?

V razpravi so sodelovali g. Miran Kavrečič, vodja službe razvojne analitike pri HSE, g. Boštjan Bandelj, direktor podjetja Belektron d.o.o. in solastnik nGEN-a, g. Igor Podbelšek, vodja Oddelka za vodenje in delovanje elektroenergetskega sistema na EIMV, ter dr. Tomi Medved, vodja Laboratorija za energetske strategije (LEST) na Fakulteti za elektrotehniko. Pogovor je moderirala ga. Tamara Langus, urednica portala Jedrska.si.

Razprava je razkrila ključne izzive, s katerimi se sooča slovenski energetski sektor, ter opozorila na nujnost jasne vizije in dolgoročne strategije. Govorci so se dotaknili tem, kot so umeščanje energetskih virov v prostor, naložbe v infrastrukturo, zagotavljanje zanesljive oskrbe z energijo, izvajanje zelenega prehoda ter vključevanje Slovenije v širše evropske cilje razogljičenja.

Med razpravo so se mnenja govorcev prepletala, pri čemer je Miran Kavrečič poudaril pomen varovanja okolja in potencial fotovoltaike kot pomembnega obnovljivega vira. Boštjan Bandelj je opozoril na nujnost zagotavljanja zanesljive energetske oskrbe po zmernih cenah za slovenske odjemalce. Igor Podbelšek je izpostavil potrebo po usklajenosti z evropskimi cilji in spoštovanju določil EU, hkrati pa opozoril na kompleksnost upravljanja naravnih virov in odgovornost strokovne javnosti pri oblikovanju in razvoju elektroenergetskega sistema. Tomi Medved je poudaril ključni pomen osredotočenosti na pametna omrežja in integracijo manjših, raznovrstnih energetskih virov, ki bodo v prihodnosti igrali vse pomembnejšo vlogo.

da te potrebujejo čas za razvoj in prilagoditev. Zavedanje o “otroških boleznih” novih sistemov je ključno za njihovo uvajanje, zato je po mnenju govorcev potreben premišljen in strokovno voden proces, brez prehitrih kampanjskih akcij. Omenjena je bila tudi potreba po mobilizaciji zasebnega kapitala za zeleni prehod, pri čemer je pomembno, da imajo investitorji možnost izbire tehnologij in virov, v katere vlagajo.

Zaključne misli govorcev so bile namenjene prožnosti, ki jo vidijo kot ključno priložnost tako v elektroenergetiki kot širše. Prožnost bo, kot so poudarili, odigrala ključno vlogo pri iskanju rešitev za prihodnje izzive, pomembna pa bo tudi sposobnost njenega upravljanja. Na koncu so govorci študente spodbudili z navdihujočim sporočilom: »Energetika je seksi. Raziščite jo.«