Četrti projektni sestanek EBENTO v Avstriji
Kaj: 4. projektni sestanek EBENTO
Kje: Graz, Avstrija
Kdaj: 05. – 06. november 2024
V začetku novembra je v Gradcu potekal četrti EBENTO projektni sestanek, ki je bil ključen za nadaljnji napredek v zaključnih mesecih pred koncem projekta. Srečanje vseh partnerjev je bilo intenzivno in produktivno, saj so potekale številne interaktivne razprave in izmenjave.
Kot raziskovalni partner, je naš laboratorij sodeloval pri raziskavi in vrednotenju novih poslovnih modelov za energetsko pogodbeništvo, ki predstavljajo pomemben del platforme “vse na enem mestu,” razvite v okviru projekta EBENTO. Ta platforma je eden izmed končnih produktov EBENTO projekta. Platforma je namenjena širokemu krogu uporabnikov, vključno s splošno javnostjo ter upravljavci stanovanjskih sosesk. Omogoča dostop do informacij o stanju stanovanjskega fonda in drugih ključnih podatkov za prenove stavb.
V sklopu platforme je za mesto Valencia že razvita dinamična 3D karta, ki prikazuje delovanje sistema. Tehnični del platforme je posebej prilagojen za ESCO ponudnike, saj bo mogoče pridobiti konkretne izračune, ki bodo olajšali odločanje o prenovah in ekonomski analizi projektov. Do konca projekta bomo razvili še dodatne dinamične karte za pilotni mesti Talin in Manchester.
Trenutno smo v zaključni fazi določanja ključnih kazalnikov uspešnosti projekta, s katerimi bomo ovrednotili razvite rešitve in pristope in jih testirali v pilotnih državah.
Ena ključnih usmeritev projekta EBENTO je prispevati k zmanjšanju emisij CO2 in povečanju energetske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Platforma “vse na enem mestu” združuje orodja, ki omogočajo prepoznavanje potencialnih izboljšav energetske učinkovitosti v stanovanjskem sektorju, ponujajo najboljše finančne sheme ter zagotavljajo uporabnikom varne naložbe v nove rešitve za energetsko učinkovitost.
Ob tej priložnosti smo se udeležili tudi zaključnega dogodka projekta EXCESS, ki ga koordinirajo naši raziskovalni partnerji JOANNEUM RESEARCH. Projekt EXCESS je namenjen razvoju energetsko pozitivnih stavb in preobrazbi stanovanjskih sosesk v energetsko učinkovite skupnosti v štirih evropskih državah. Njihovi rezultati in izkušnje predstavljajo dragoceno vodilo tudi za projekt EBENTO, ki v zaključni fazi potrebuje jasno usmeritev.